Idealne Miejsce na Wesele – kilka podstawowych zasad

Wybór miejsca na wesele jest jedną z głównych i najcięższych decyzji, z jakimi musi zmierzyć się para młoda przed realizacją ich wymarzonego dnia. Elementów, których nie możemy pominąć, a są naprawdę istotne jest bardzo wiele. Dlatego też, wybór ten musi być świadomy i dobrze przemyślany, a żeby tak się stało trzeba wiedzieć o kilku podstawowych zasadach, których znajomość ułatwi nam ten proces – i w tym wpisie postaram się przedstawić najważniejsze z nich ?

Ustalenie terminu
Pierwszorzędną sprawą jest sprawdzenie dostępności terminu, o którym myślimy w związku z organizacją ślubu. Miejsca, które cieszą się większą popularnością są zajęte od roku do nawet trzech, czterech lat do przodu, dlatego warto mieć to na uwadze przy ustaleniu terminu organizując wesele. To może wpłynąć na zmianę decyzji zarówno w kwestii wyboru dnia tygodnia, w którym zorganizujemy uroczystość, jak i miesiąca naszego ślubu.

Miejsce szyte na miarę
Przy wyborze miejsca na wesele powinniśmy kierować się przede wszystkim swoim gustem i oczekiwaniami, jakie mamy odnośnie tego wymarzonego dnia. Obecnie wybór lokali przeznaczonych na organizację wesel jest ogromny, począwszy od zabytkowych dworków, pałaców, okolicznych zajadów i nowoczesnych hoteli, po stodoły, folwarki, szklarnie, specjalnie przeznaczone namioty czy wesela plenerowe pod gołym niebem. Warto zwrócić uwagę na to, żeby styl wesela, które chcemy zorganizować pasował do miejsca, które wybierzemy – marząc o weselu w stylu wiejskim nie wybierzemy zabytkowego dworku. Biorąc ślub w miesiącach wiosenno – letnich warto wziąć pod uwagę zagospodarowanie terenu – obecność ogrodu lub parku. Goście chętnie skorzystają z zielonej przestrzeni robiąc sobie przerwę od weselnego zgiełku na spokojną rozmowę czy chłodząc się po szaleństwach na parkiecie. Pięknie zagospodarowany teren będzie również świetnym miejscem do organizacji sesji weselnej, a urokliwy klimat z pewnością na długo zapadnie w pamięci gości weselnych. Kluczem do wyboru odpowiedniego miejsca jest przede wszystkim nasz gust oraz dostosowanie naszych oczekiwań do możliwości finansowych.

 

Budżet, budżet i jeszcze raz Budżet
Kolejną podstawową sprawą przy organizacji każdej imprezy jest budżet, jaki posiadamy na konkretny cel. Nie inaczej jest w przypadku wesel, gdzie często jedne koszty generują kolejne. Musimy w tym miejscu przede wszystkim ustalić kilka głównych punktów, które będą dla nas podstawowym kryterium. Począwszy od planowanej liczby zapraszanych osób, po koszt, jaki możemy przeznaczyć na jedną osobę za tzw. talerz – i co dokładnie wlicza się w zaproponowaną przez lokal cenę. Często również możemy nadziać się na tzw. koszty ukryte, dlatego dobrze przygotować przed takim spotkaniem listę pytań, które chcemy zadać menadżerom wybranego lokalu.

Sala i jej Potencjał
Sala weselna może być elementem, który sprawi, że zdecydujemy się na dany lokal, lub wręcz przeciwnie – że z niego zrezygnujemy. Oprócz planowanej liczby gości i wielkości sali, powinniśmy zwrócić uwagę oczywiście na jej wystrój – czy spełnia nasze oczekiwania, czy posiada odpowiednie dekoracje, i czy prezentowany styl odpowiada naszej wizji.
Oprócz tego powinniśmy również pomyśleć o kwestiach praktycznych – sprawdzeniu jakości parkietu, obecności klimatyzacji czy akustyce. Jak widać w tym punkcie jest wiele elementów, na które musimy zwrócić uwagę. Przy wyborze sali oprócz kwestii wizerunkowych trzeba również rozważyć wiele kwestii technicznych, tak aby w dniu naszego wymarzonego dnia nie było żadnych niemiłych niespodzianek.

 

Menu i obsługa weselna
Niektórzy goście oceniają wesele właśnie po serwowanym przez kuchnię poziomie jedzenia. Dlatego warto, przed podjęciem ostatecznej decyzji spróbować serwowanych przez lokal dań, np. umawiając się na degustację kilku potraw z menu lokalu. W ten sposób będziemy mogli sprawdzić poziom prezentowanej kuchni, równocześnie dopytując o nurtujące nas kwestie dotyczące menu. Podczas serwowania dań na przyjęciu weselnym nieodzowna będzie obecność uśmiechniętych i pomocnych kelnerów, którzy będą czuwali nad sprawnym serwisem. W trakcie rozmów dobrze będzie wcześniej ustalić, jaka ilość kelnerów będzie przeznaczona do obsługi naszego wesela, szczególnie jeżeli w tym samym czasie odbywa się również inna uroczystość.

Logistyka&Lokalizacja
Biorąc pod uwagę wybór miejsca na wesele trzeba również uwzględnić czy lokal przez nas wybrany będzie odpowiednio zlokalizowany i czy będzie posiadał odpowiednią bazę noclegową. W tym miejscu najlepiej ustalić maksymalną ilość kilometrów, do jakiej chcemy poszukiwać miejsca, ponieważ będzie to miało wpływ na koszty w postaci wynajmu dodatkowych autobusów rozwożących gości. Istotne jest także ustalenie liczby gości nocujących, co pozwoli nam określić czy dany lokal posiada odpowiednią dla nas liczbę miejsc noclegowych, czy musimy poszukiwać innej alternatywy.

Spisanie stosownej umowy
Po ustaleniu wszystkich powyższych punktów dochodzi do podpisania umowy weselnej. Warto w tym miejscu sprawdzić, czy w zaproponowanej przez lokal umowie znalazły się wszystkie ustalenia słowne, o jakich była mowa. Wybór odpowiedniego miejsca na wesele jest tak naprawdę podstawą powodzenia Waszego wesela, dlatego warto przed podjęciem tej decyzji dobrze się zastanowić i przeanalizować wszystkie za i przeciw, aby ten dzień był bajkowy.
Jeżeli nie macie ochoty ani czasu na wielogodzinne poszukiwania zapraszam do Kontaktu. W swojej Ofercie jako konsultantka ślubna oprócz Kompleksowej Organizacji Wesel posiadam Usługę Typowania Lokalizacji – na podstawie uzyskanych od Was informacji wyszukuję trzy miejsca w preferowanym przez Was stylu, odwiedzam je z Wami, aby ostatecznie wynegocjować dla Was najkorzystniejsze warunki w wybranym przez Was miejscu.

Dodaj komentarz