Usługa Koordynacji Dnia Ślubu i Wesela – 3 podstawowe powody, dla których warto zatrudnić wedding plannera

Część z Was na pewno zastanawia się, czym właściwie jest Koordynacja Dnia Ślubu i Wesela oraz czym zajmuje się osoba odpowiedzialna za te działania. Pod tą bardzo ogólnie brzmiącą nazwą kryje się przede wszystkim nadzór nad odpowiednim, bezproblemowym przebiegiem Waszego Dnia i koordynacja działań wszystkich firm zatrudnionych tego dnia przez Parę Młodą.

Usługa ta, chociaż coraz bardziej popularna w Polsce, w dalszym ciągu jest tematem mało, bądź niewystarczająco poruszanym. Pary młode często uważają, że mają wszystko dopięte na ostatni guzik, że przecież nic nie może się wydarzyć – a nawet jeżeli, to jest rodzina, przyjaciele i oni pomogą – niestety nic bardziej mylnego. Stres, zmęczenie oraz nadmiar emocji , które przecież towarzyszą szczególnie w tym wyjątkowym dniu, nigdy nie są dobrym doradcą.

Dlatego wcielając się w rolę koordynatora – a więc dobrego ducha Waszego ślubu i wesela, mam za zadanie oszczędzić Wam udziału w nieprzewidzianych i stresujących sytuacjach, a dzięki moim działaniom zapewniam Wam najistotniejszy tego dnia – komfort i spokój psychiczny. Zakres moich obowiązków w tym dniu jest dużo szerszy, dlatego w kilku punktach postaram się przybliżyć specyfikę oraz zakres pracy związany z Koordynacją Ślubu i Wesela.

Koordynacja&Aranżacja

Dekoracja sali odbywa się zazwyczaj poprzedniego dnia lub w dzień ślubu. Jest to czas bardzo napięty, w którym szczególnie Panny Młode mają co robić i niekoniecznie mają czas oraz siły żeby dzień przed ślubem spędzać 8 h na sali weselnej pilnując czy każdy element wygląda tak, jak było to ustalone. Wówczas nieoceniona jest moja pomoc, dopilnuję żeby wszystkie elementy, które przekazała mi Pani Młoda, były dokładnie takie, jak powinny, żeby winietki były odpowiednio ustawione, stoły orkiestry i fotografa, znajdowały się tam, gdzie było to ustalone. Może się wydawać, że skoro lokale mają tak ogromne doświadczenie, to dopilnują, żeby przekazane od nas prośby zostały zrealizowane. Niestety często aktualna jest zasada – jeżeli nie dopilnujesz czegoś sam, to nikt tego za Ciebie nie dopilnuje. I tak to wygląda w przypadku lokali weselnych, tego dnia często organizują więcej niż jedno wesele i nie podchodzą do naszej uroczystości w specjalnie indywidualny sposób. Spełnią oczywiście nasze ogólne prośby, ale nie zwrócą uwagi na szczegóły, które dla nas są istotne. Dlatego mając moją pomoc jako wedding plannerki nie musicie się martwić jedynie o ogólną koordynację, ale dopilnuję również żeby aranżacja sali wyglądała tak, jak sobie wymarzyliście, a jak będzie taka potrzeba sama włączę się w wymagane pracę, np. pomagając dekoratorce czy obsłudze lokalu.

Spokój, komfort psychiczny i koszyczek ratunkowy

Wydawałoby się, że skoro wszystkich podwykonawców wyszukaliśmy sami, podpisaliśmy z nimi umowy, jesteśmy z nimi umówieni na konkretne godziny, to wszystko jest zaplanowane i nie mamy się o co martwić. A tak naprawdę wszystkie nasze dotychczasowe działania miały nas doprowadzić właśnie do tego niepowtarzalnego dnia i to jego przebieg, a nie przebieg dotychczasowych przygotowań będzie najważniejszy. Jeżeli zmęczyły Was już samodzielne przygotowania, a chcielibyście żeby wszystko tego dnia było należycie dopilnowane – bez obowiązku Waszego zaangażowania w każdy najmniejszy element – to jest to usługa dla Was.

Swoją pracę rozpoczynam od długiej rozmowy z Parą Młodą, na podstawie, której sporządzam scenariusz dnia ślubu i wesela, najpierw ogólnego, a następnie szczegółowego. Dzięki temu, każdy wie gdzie i o której ma się pojawić, a ja mam możliwość koordynacji i zaplanowania całej uroczystości. Następnie proszę Parę Młodą o namiary do wszystkich podwykonawców, których zatrudnili na własną rękę – mam z nimi stały kontakt aż do dnia ślubu, aby bezproblemowo móc rozwiązać możliwe problemy w trakcie przyjęcia, a na koniec na Wasze życzenie dokonać za Was rozliczenia. Co zyskujecie – przede wszystkim spokój psychiczny i w zasadzie nic więcej w tym miejscu nie musiałabym dodawać. Dzień Waszego Wymarzonego Ślubu jest dniem, w którym rzeczywiście jesteście obecni, nie musicie biegać za orkiestrą, która cały czas robi przerwy, za fotografem, który znajduje się tam, gdzie nie trzeba, nie musicie stresować się godzinnym opóźnieniem przy wydawaniu potraw i szarpaniu się z kuchnią i panią manager. Z drugiej strony jest rodzina i znajomi, u których pojawił się jakiś problem – bo ktoś nagle się skaleczył, kogoś boli głowa a nie ma nic przy sobie, albo komuś zrobiło się słabo w kościele i nie wiadomo jak i kto ma zareagować.

Wtedy pojawiam się ja z moim koszyczkiem ratunkowym – w którym nie zabraknie plastrów, podstawowej apteczki, elementów kosmetycznych do odświeżenia czy prozaicznego lakieru i dodatkowej pary rajstop. Ponadto przed kościołem czekam z dodatkowym zestawem wody w razie nagłych, nieprzewidzianych sytuacji.

Oszczędność Czasu i Wasza Rzeczywista Obecność

Można się zastanawiać, o jaką oszczędność czasu w trakcie wesela chodzi? Przecież wszystko przygotowaliście sami i pozostaje tylko cieszyć się weselem. Ale żeby tak było, dzień Waszego Wymarzonego Ślubu powinien być dniem, w którym rzeczywiście jesteście obecni, a nie rozwiązujecie problemy wszystkich podwykonawców i rodziny. Cały czas angażując się w rozwiązywanie sytuacji kryzysowych tracicie unikatowe chwile, których już nikt Wam nie zwróci. Do tego dochodzą nerwy, które wpływają na nasz wygląd i samopoczucie tego dnia – niestety nie przypadkowo zdecydowana większość panien młodych sporo chudnie tuż przed ślubem – stres zżera nas od środka, wiem to z własnego doświadczenia, bo kilogramy leciały chociaż już tego nie chciałam 😉

Dlatego tak ważna jest obecność osoby, która odwala za Was tzw. brudną robotę pozwalając na bycie obecnymi na swoim weselu. Ktoś może zapytać – a co z rodziną, świadkami, przyjaciółmi – przecież po to są z nami tego dnia żeby pomóc w takich sytuacjach? Tak to wygląda w teorii, ale praktyka często zdaje się wyglądać inaczej. Przede wszystkim są to przeważnie osoby nam bliskie, które nie uczestniczyły dotychczas w organizacji i koordynacji takiej uroczystości, nie zajmują się tym zawodowo i po prostu nie mają w tym doświadczenia. Często również spotykałam się z sytuacją, kiedy świadek czy rodzice, którzy mieli odebrać bukiet ślubny, butonierki czy balony nie podołali zadaniu czasowo i to ja musiałam ratować sytuację. Ponadto nerwy i emocje, jakie towarzyszą nam tego dnia są nie do opisania, często udzielają się najbardziej właśnie najbliższym – rodzicom, świadkom, rodzeństwu czy przyjaciołom. W takim momencie logiczne myślenie i zimna krew schodzą na dalszy plan, dlatego nie możecie mieć pretensji, jeżeli nie zachowają się w nerwowej sytuacji tak, jak tego oczekiwaliście – nie zostali na to w żaden sposób przygotowani. Jako konsultantka ślubna jestem poniekąd przyzwyczajona do możliwości występowania różnych nieprzewidzianych sytuacji i obowiązku właściwej reakcji na nie. Jestem z Wami tego dnia od rana, aż do oczepin czuwając nad właściwym przebiegiem Waszej wymarzonej uroczystości.

W ogromnym skrócie opisałam Wam specyfikę pracy, którą wykonuję w ramach Usługi Koordynacji Dnia Ślubu i Wesela. Podczas ślubu i wesela możemy spotkać się z różnymi nieprzewidzianymi sytuacjami, o których wcześniej nie pomyślelibyśmy nawet przez sekundę. Życie jednak pisze własne scenariusze, dlatego jeżeli czujecie, że w dniu ślubu jest Wam potrzebna taka osoba od zadań specjalnych to zapraszam do Kontaktu.

One comment on “Usługa Koordynacji Dnia Ślubu i Wesela – 3 podstawowe powody, dla których warto zatrudnić wedding plannera

  1. Pierwszym z nich jest zakres obowiazkow i oczekiwan klientow. By okreslic podstawowe zalozenia naszych par, prosimy zawsze przed wycena o wypelnienie formularza slubnego. W nim pary okreslaja, co chcialyby nam oddelegowac. Roznice  w cenie uslug moga byc naprawde spore. Opracowanie stylizacji uroczystosci (dekoracja sali weselnej, kosciola czy miejsca ceremonii) bedzie sie znacznie roznila cenowo od kompleksowej organizacji i koordynacji slubu i wesela. Jest to zupelnie naturalne. Wraz z iloscia rzeczy, ktore mamy dla naszych par zalatwic, wzrasta tez cena za obsluge.

Comments are closed.