Wesele w Czasie Koronawirusa

Moi Drodzy!

Postanowiłam przygotować kilka słów od siebie, ponieważ wielu z Was pyta co dalej robić i jak się zachować w tej ciężkiej i nieprzewidywalnej sytuacji w związku z realizacją zaplanowanych już wcześniej wesel. Potrzebowałam trochę czasu, żeby przekazać Wam konkretne informację zebrane z kilku źródeł. Poniżej kilka porad i sugestii ode mnie. Mam nadzieję, że okażą się dla Was pomocne.

👉 Tylko spokój i opanowanie

Mimo, że ciężko o to w dobie wszechobecnego strachu to spokój, rozwaga i opanowanie, to zestaw, który w tej sytuacji może nam realnie pomóc. Panika i chaos nic nam nie dadzą, nie podsuną konkretnego rozwiązania najlepszego dla Was w obecnej sytuacji, a jedynie utrudnią podjęcie rozsądnej decyzji. Warto na spokojnie usiąść, zebrać wszystkie niezbędne informację i przegadać temat ze wszystkimi osobami zaangażowanymi w organizację ślubu i wesela.

👉 Odwoływać czy nie odwoływać?

Od strony formalnej urzędy stanu cywilnego wprowadziły znaczne ograniczenia w związku z organizacją ślubów cywilnych. Uroczystości są na ten moment organizowane tylko w sytuacjach wyjątkowych, m. in. w przypadku choroby jednego z przyszłych małżonków i tylko w obecności samych świadków.

Jeżeli chodzi o śluby kościelne to według informacji oficjalnych wprowadzony jest zakaz zgromadzeń o charakterze religijnym dla powyżej 50 osób. Trzeba tutaj dodać, że w związku z okresem Wielkiego Postu w obecnym czasie aż do początku kwietnia śluby nie powinny się odbywać.

Kolejną istotną kwestią są zarezerwowane przez Pary lokale weselne i ich podejście do obecnej sytuacji. Kontaktowałam się z kilkoma lokalami z pytaniem o rozwiązania i możliwości, jakie mają w tej sytuacji Pary – przede wszystkim w związku z  najbliższymi terminami wesel – kwiecień i maj. Jeżeli chodzi o wesela w kwietniu to raczej nie ma się co czarować, że w ciągu miesiąca sytuacja się na tyle wyklaruje i uspokoi, że realizacja wesela będzie możliwa i bezproblemowa. Maj również stoi pod dużym znakiem zapytania, ponieważ sytuacja jest bardzo dynamiczna. Nie oznacza to jednak, że wesele planowane już od dawna musicie od razu odwoływać.

✅ Warto rozważyć tutaj możliwość przebukowania terminu. Wchodzić w grę będą 2 opcje zależne od dostępności lokalu.

Pierwsza to wesele w okresie zimowym – listopad-marzec, w tym terminie realizowanych jest zdecydowanie mniej wesel, dzięki czemu nie musicie czekać kolejnych kilku lat z organizacją swojej uroczystości. Pogoda w Polsce jest obecnie tak nieprzewidywalna, że może się okazać, że w tych z pozoru gorszych pogodowo miesiącach aura na zewnątrz pozytywnie nas zaskoczy 😉

Druga możliwość to wesele organizowane w ciągu tygodnia, np. czwartek lub piątek. Jest to opcja jeszcze ciągle mało w Polsce popularna, która jednak posiada wiele plusów. Przede wszystkim dużo łatwiej będzie Wam dopasować dostępne terminy podwykonawców, które musicie wziąć pod uwagę zaraz po uzyskaniu informacji o dostępności wolnych terminów w lokalu. Często również w związku z mniejszą popularnością tych terminów jest możliwość wynegocjowania korzystniejszych warunków czy gratisów.

Tak naprawdę o ile lokal nie narzuci tutaj możliwości realizacji wesela decyzja należy do Was. Natomiast warto się zastanowić czy od dawna planowane wesele chcecie przeżywać w atmosferze strachu i niepokoju, narażając siebie oraz bliskich – szczególnie w tym najbliższym czasie.

👉 Umowy, zaliczki, zadatki

Każda umowa skonstruowana jest indywidualnie, posiada odrębne zapisy i ustalenia. Natomiast w obecnej sytuacji w przypadku wesel odbywających się w najbliższym czasie – w trakcie trwającej pandemii, opcja bezzwrotnych zadatków czy też kar, nie obowiązuje. Pary Młode jak i podwykonawcy są w ciężkiej sytuacji i obie strony powinny dążyć do wzajemnego porozumienia się. Wy chcecie żeby Wasze od dawna planowane wesele odbyło się tak samo jak firmy, z którymi podjęliście współpracę, bez Was nie mają niestety możliwości funkcjonować. Dlatego postarajcie się na spokojnie porozmawiać i wspólnie ustalić najlepsze dla Was rozwiązanie. Nie odwołujcie wesel, myśląc, że najwyraźniej tak miało być, to zwykła nadinterpretacja – sytuacja jest wyjątkowa i nie mieliście na nią żadnego wpływu. Warunki codziennego życia zmieniły się i każdy próbuje się w nich odnaleźć i najlepiej jak potrafi się do nich dopasować.

Postarajcie się przebukować datę na inny odpowiedni dla Was termin. Wesele tak długo wyczekiwane, które odbędzie się po tak ciężko przetrwanym wspólnie czasie  – tylko Was wzmocni i będzie miało dla Was jeszcze większe znaczenie i wartość.

👉 Pojawiają się nowe możliwości

Być może pojawią się w tym gronie Pary, dla których praca i ogrom codziennych spraw uniemożliwiał zajęcie się zaległymi tematami weselnymi. I jest to właśnie czas, w którym macie możliwość nadrobić wszystkie zaległości, rozeznać się w interesujących Was lub problematycznych tematach.

Firmy z branży weselnej również nie pozostawiają Was w tej sytuacji samym sobie – wychodząc naprzeciw proponują nowe usługi, jak np. możliwość odbywania lekcji pierwszego tańca on-line.

Nawet jeżeli już wydrukowaliście zaproszenia ślubne, a jesteście zmuszeni do zmiany terminu to jest również rozwiązanie tej sytuacji. Drukarnie proponują bileciki/powiadomienia z informacją, że ślub się odbędzie, ale w innym terminie. Ceny takich bilecików są znacznie niższe od standardowych zaproszeń, a Wy nie musicie się też martwić o to, że nie będziecie mieli możliwości powiadomić bliskich o zmianie planów

Jeżeli posiadacie jakieś pytania lub wątpliwości, które mimo wszystko spędzają Wam sen z powiek to Zapraszam na konsultacje on-line do mnie. Postaram się pomóc we wszystkich nurtujących Was tematach. Przejdź na facebook

Kilka słów na koniec

👉 Trochę się rozpisałam, ale to dlatego, że temat jest bardzo ważny i wymaga, żeby poświęcić mu więcej czasu i uwagi. Podsumowując pamiętajcie Zdrowie i Dobro Wasze i Waszych Bliskich powinno być wartością nadrzędną nad wszystkimi innymi aspektami. Weźcie to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Trzymam Za Was kciuki i życzę dużo Spokoju Wszystkim w Najbliższym czasie, wierzę, że każdy znajdzie odpowiednią drogę i rozwiązanie w tych chwilowych ciemnościach  Trzymajcie się ciepło.❣